piątek, 4 września 2020

Ida Żmiejewska „Warszawianka” Ocena 5/6

KIEDY MISTRZOWIE ZAWODZĄ… 

…warto czytać debiuty.

Młodym (niekoniecznie wiekiem, ale literackim stażem) jeszcze się chce, jeszcze muszą walczyć, żeby zaistnieć, wiedzą, że muszą się starać i dopieszczają swoje pierwsze dzieło tak, że od razu widać, ile serca i pracy w to włożyli.

Taka jest właśnie „Warszawianka” Idy Żmiejewskiej. Autorka umieściła akcję w Warszawie, pod koniec (umowny) XIX wieku. Jeśli chcielibyście poczuć klimaty jak z „Lalki” Prusa, nie będziecie zawiedzeni. Żmiejewska doskonale zna epokę, którą opisuje i robi to z pieczołowitością ale jednocześnie z umiarem. Nie ma poczucia, że coś jest niepotrzebne lub przegadane, że historia przez duże W jest ważniejsza niż akcja. To wielka zaleta w przypadku autorów kryminałów.

Autorka już na samym początku pozytywnie mnie do siebie nastawiła takim drobiazgiem: lekarz patolog nazywa się Patkiewicz i jak mniemam, nie jest to zbieg okoliczności. Przypomnę, bo nie wszyscy muszą kojarzyć: tak w „Lalce” nazywał się student medycyny, który drażnił baronową Krzeszowską, stukając w jej okna trupią czaszką zawieszoną na sznurku. Mała rzecz, a cieszy.

Fabuła powieści została bardzo precyzyjnie skonstruowana i wszystko wyjaśnione, jak należy. Każdy wątek jest potrzebny i znajduje swoje uzasadnienie. Pamiętajmy, że akcja toczy się około półtora wieku temu, więc detektywi w śledztwie mogą posługiwać się wyłącznie swoimi szarymi komórkami, co mnie akurat nie przeszkadza, a wręcz ekscytuje.

Ważnym elementem powieści jest wątek miłosny. Panów uspokajam, że nienachlany i dobrze osadzony w realiach: seksu w tym tyle, co w „Lalce”, mniej więcej. Dla niektórych będzie to pewnie zaletą, dla innych wadą. Jedynie ten wątek nie zostaje zamknięty, co daje nadzieję na kontynuację, na którą już się cieszę.

Zwróciłam uwagę na tę powieść, gdyż została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Ponieważ jednak zasadę ograniczonego zaufania stosuję w równym stopniu do czytelników, którzy w swoich opiniach uznają książki Mroza za arcydzieła, jak i do szacownej kapituły wybierającej najlepsze książki roku (tegoroczna nominacja do tej samej nagrody bardzo słabej „Wady” Małeckiego, to chyba przez zasiedzenie), dlatego z przeczytaniem „Warszawianki” ociągałam się tak długo. A szkoda.

Ostatnio staram się również nie przechwalać debiutantów. Niestety, często bywa tak, że pierwszą książkę wycyzelują jak należy, a kolejne piszą po łebkach (nie dotyczy Piotra Górskiego i serii z Krukiem, jak na razie). Zachwyciłam się „Czarnym manuskryptem” Krzysztofa Bochusa, a jego następna książka „Martwy błękit” była już tak przeciętna, że zrezygnowałam z kolejnych. Nieźle zabłysnął Leszek Herman przy okazji „Sedinum” (powieść rozwlekła, ale temat ciekawy), lecz „Latarnia umarłych” już nie nadawała się do czytania.

Trzymam kciuki za Idę Żmiejewską, mając nadzieję, że na jej kolejnych warszawskich kryminałach się nie zawiodę.

 

4 komentarze:

 1. ah, szkoda że nie przepadam za historycznymi kryminałami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam historia jest tylko w tle, ale nie ma co się zmuszać, jak się nie lubi takich klimatów 😉

   Usuń
 2. Tę pozycję przegapiłem, ale tylko przypadkiem, bo jako pierwszą przeczytałem ostatnią część trylogii ( Od zmierzchu do świtu ), która na tyle wyjaśnia przeszłość, że ,,spaliłem,, możliwość zapoznania się bez uczucia ,,deja vu,, z wcześniejszymi pozycjami. Warto ! Naprawdę warto przeczytać tę trylogię Idy Żmijewskiej. Po czym poznać dobrą powieść ? Między innymi po tym, że trudno rozstać się z jej bohaterami, w tym przypadku tak właśnie było. Jest to bardziej powieść dla pań niż panów, bo panie występują tutaj w rolach głównych, nie tylko zresztą pozytywnych, ale to Panie napędzają akcję, a panowie ? Panowie tańczą, tańczą tak, jak Panie im zagrają, no może oprócz pierwszych skrzypiec...
  P.S. Jakoś nie zauważyłem, żeby autorka bloga , po dobrej recenzji wróciła do kolejnych powieści Pani Żmijewskiej, a może po prostu nie zauważyłem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, miałam szczerą ochotę przeczytać następne powieści, ale coś musiało mnie skierować w inną stronę. Nadrobię. Podobno kolejne tomy trzymają poziom, więc chętnie się o tym przekonam. Ostatnio mam, niestety, coraz mniej czasu na czytanie :-(

   Usuń